Puerto Rico – wyspa trzech kultur

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Pin It Share 0 Google+ 0 Filament.io Made with Flare More Info'> 0 Flares ×

„Dokąd wybierasz się następnym razem?”

To pytanie sukcesywnie ‘zadaje mi’ moja skrzynka pocztowa, a i ja sama zaczęłam się nad tym zastanawiać. Gdzie pojadę następnym razem? Jaka będzie pogoda? (oby było ciepło!) Z kim tam będę? Z dnia na dzień te pytania mnie coraz bardziej nurtują i…nie dają spać po nocach!

Aj aj aj aj… Puerto Rico!

Od mojej ostatniej dłuższej podróży minęły już (o zgrozo!) dwa miesiące. Na moje szczęście, te cudowne widoki – bardzo wysokie palmy i turkusowy kolor wody wciąż pomieszkują w mojej głowie i są jak balsam dla mojej duszy w te pierwsze, zimowe i polskie przymrozki.

PR1

Podróż w ten piękny zakątek świata była dość nieprzewidywalna i błądziła jedynie w moich marzeniach. Do czasu. Nie znalazłabym się na tej zachwycającej wyspie karaibskiej, gdyby nie spryt mojej trzeciej miłości. Bilety były dość tanie z Nowego Kontynentu i grzechem byłoby z takiej okazji nie skorzystać – jedno kliknięcie i nagle marzenia stają się rzeczywistością! Podróż z Europy to już nieco droższy wydatek, niemniej jednak to niepozorne terytorium Stanów Zjednoczonych jest warte każdego zachodu. Dosłownie i w przenośni.

Mała Ameryka

Po paru miesiącach na Nowym Kontynencie, wśród WKA (Wielkiej Kultury Amerykańskiej), miałam już nieco wyrobione zdanie o Ameryce i jej mieszkańcach. Jednak trochę się zdziwiłam widząc te same, powtarzające się schematy na Puerto Rico – te same centra handlowe, sklepy, fast foody, wielkie jeepy. Ludzie tylko jacyś inni, mówiący w większości po hiszpańsku. Gdyby nie wysokie palmy i iguany, przechadzające się po ulicach, można by stwierdzić, że to Ameryka, wszak na Amerykę wygląda, ale Ameryką nie jest…

PR5

San Juan – stolica Puerto Rico

Kwestia bardzo sporna

Ten Bogaty Port (hiszp. Puerto Rico), ‘odkryty’ niegdyś przez Krzysztofa Kolumba, to zorganizowane terytorium należące do USA, lecz nie stanowi ono oddzielnego stanu, i tym samym, ma też więcej autonomii – i to właśnie jest największą kwestią sporną tego miejsca. Niektórzy mieszkańcy chcą niepodległości i stworzenia formalnego państwa, inni wręcz przeciwnie – chcą uczynić z Puerto Rico kolejny stan Ameryki. Miałam okazję porozmawiać z mieszkańcami tej urokliwej wyspy i zdania były podzielone. Z tego, co zauważyłam, ludzie, którzy nie znają życia poza wyspą byliby skłonni oddać się całkowicie w ręce USA albo zostawiliby wszystko tak jak jest. Pamiętam pana, który jawnie i dumnie nazywał siebie obywatelem Stanów Zjednoczonych i czuł się Amerykaninem, chociaż jego język, kultura oraz sposób bycia bardziej odpowiadały konwenansom hiszpańskim, niż amerykańskim. Spotkałam też kobietę, która urodziła się w Puerto Rico, ale część swojego życia spędziła w Nowym Jorku. Po latach powróciła do korzeni i jest dumna ze swojego pochodzenia – otwarcie nazywa siebie Hiszpanką i chciałaby pełnej autonomii dla swojego kraju.

Jak się okazuje, nie ona jedyna powróciła na wyspę – wiele osób zaczęło powracać już w połowie lat 80’, by zacząć ‘nowe życie’ wraz z nowymi umiejętnościami i doświadczeniem zdobytym w Stanach. O ‘odkryciu na nowo’ Puerto Rico możemy przeczytać w artykule Jack’a Severson’a – Rediscovery of Puerto Rico holds many surprises z 5 marca, 1989 roku. Jak podaje autor, Puerto Rico było popularnym kierunkiem wakacyjnym Amerykanów na przełomie lat 50’ i 60’, jednakże swoją popularność utraciło wraz z rozwojem kurortów na innych wyspach karaibskich, które w tamtych czasach stały się główną destynacją amerykańskich włojaży. Co więcej, Amerykanie mieli zaburzoną percepcję wyspy, która jawiła im się jako biedne miejsce, gdzieś ‘pomiędzy pierwszym a trzecim światem’. Taki obraz Puerto Rico mógł wynikać z napływu ludności portorykańskiej do USA, która przed laty osiedliła się na Wschodnim Wybrzeżu – Portorykańczycy tworzyli swoje własne dzielnice na przedmieściach dużych miast i utrzymywali się z pracy na farmie.

Severson jednak obala mit jakoby Puerto Rico było trzecim światem, mówiąc, że pomimo iż da się zauważyć miejsca dotknięte biedą, to jednak wskaźnik ubóstwa na wyspie z pewnością jest mniejszy niż w niektórych regionach Stanów, i dodaje, że budownictwo na wyspie jest nowoczesne, domy wyglądają atrakcyjnie, a po ulicach jeżdżą najnowsze modele samochodów – podobny obraz zobaczyłam i ja – 25 lat później. Gdybym tylko mogła podróżować w czasie (…) – na pewno lepiej bym porównała te dwa okresy, uważam jednak, że choć Puerto Rico idzie z duchem czasu i podąża za nowoczesnością, przy tym zachowując swoją odrębność kulturową i przywiązanie do tradycji, boryka się dzisiaj z wieloma problemami i śmiem twierdzić, iż ma ich więcej niż przed laty. Niemniej jednak, przemysł turystyczny kwitnie – wyspa przyciąga nie tylko miłośników plaż, ale również poszukiwaczy przygód i tych, co lubią piesze wędrówki po górach i lasach tropikalnych.

PR2

Old San Juan – Stare Miasto

Nim jednak Puerto Rico stało się wspólnotą USA, przez ponad 400 lat było zamorskim terytorium Hiszpanii. Jeszcze wcześniej wyspa była domem dla Indian z plemienia Taino, którzy nazywali ją Boriken i na ich nieszczęście, parę lat po odkryciu wyspy przez Kolumba, jego współtowarzysz – podróżnik imieniem Juan Ponce de Leon przybył na wyspę ponownie w celu jej kolonizacji i poszukiwania złota. Jak można się domyślić, los rdzennych mieszkańców był przesądzony – od początku traktowani jak niewolnicy, zbuntowali się, ale nie mieli szans w starciu z bronią kolonistów. Ostatecznie tylko nieliczni ocaleli uciekając wysoko w góry lub opuszczając wyspę. Jednakże o rdzennych mieszkańcach Puerto Rico pamięta się do dziś – są powszechnie szanowani, a nazwy wielu miejscowości są zaczerpnięte właśnie z języka Tainów. Ponadto, na wyspie organizowane są festiwale ku czci Indian, istnieje też wiele muzeów i miejsc pamięci o rdzennych mieszkańcach Puerto Rico. Również wiele słów indiańskich funkcjonuje na wyspie do dzisiaj – są to głównie nazwy roślin, zwierząt, instrumentów lub przedmiotów – wyrazów i nam nie obcych – na przykład, iguana, hamak, czy huragan.

DSCN0229

Iguana przechadzająca się w samym sercu starego miasta San Juan

Warto wspomnieć o wyżej wspomnianej iguanie – ten przepiękny gatunek jaszczurki może wystraszyć niejednego przyjezdnego. Iguany są wszędzie i są też niemałym problemem dla miejscowych, którzy traktują je jak szkodniki i często zabijają (co ciekawe, rząd im na to pozwala). Wystarczy jednak jeden dzień na wyspie i można przyzwyczaić się do widoku tych roślinożernych ‘pięknotek’, które gdy tylko widzą zbliżające się niebezpieczeństwo, uciekają na drzewo.

Puerto Rico to nieziemski zakątek Ziemi i warto na własne oczy przekonać się o jego pięknie i podejrzeć jak trzy różne kultury niemal idealnie się zmiksowały tworząc unikalną całość.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Pin It Share 0 Google+ 0 Filament.io Made with Flare More Info'> 0 Flares ×

  8 comments for “Puerto Rico – wyspa trzech kultur

 1. 23 grudnia 2014 o 17:57

  Świetny wpis i przepiękne krajobrazy :) Widzę, że przybyła nam nowa blogerka z Turcji, super! Będę czekać na relacje z ukochanego Stambułu:)

  • Elif
   24 grudnia 2014 o 01:47

   Agnieszko, dziękuję za miłe słowa! Już ‚wybrałam się’ się na Twojego bloga. Że też wcześniej na niego nie wpadłam!:)

 2. 24 grudnia 2014 o 08:57

  Dziękuję za odwiedziny:) Tak się składa, że opuszczam Turcję na dłuższy czas, wiec tym chętniej będę zaglądać do Ciebie, by podpatrzeć „co słychać” :))

  • Elif
   24 grudnia 2014 o 10:32

   Zapraszam:) w Turcji spędziłam parę lat – na chwilę obecną jestem w Polsce, ale z mojego ‚tureckiego’ okresu mam wiele ciekawych historii do opisania i na pewno też skupię się na bieżących sprawach:) korzystając z okazji życzę Wesołych Świąt i jeszcze więcej podróży w Nowym Roku oraz kolejnych książek!:)

 3. 18 września 2015 o 01:43

  Cześć!
  Ogromnie się cieszę, że wpadłam na Twojego bloga i znalazłam info o Puerto Rico! :) Właśnie wylatuje na Karaiby w listopadzie i szukam informacji, a w polskiej blogosferze w sumie nie jest tego tak dużo :)
  Dzięki,
  pozdrawiam!

  • Elif
   18 września 2015 o 09:18

   Hey! Cieszę się, że informacje z bloga Ci się przydadzą. Jeżeli tylko będziesz miała pytania odnośnie Puerto Rico, to chętnie pomogę! :) PS zazdroszczę Karaibów! Pozdrawiam!

 4. ~Joan
  2 lutego 2016 o 19:13

  Bardzo przypadkiem tu zaglądam, ale Twój wpis o Puerto Rico jest świetny! Zamarzyłam o naprawdę dalekich podróżach :-)

  • Paulina
   2 lutego 2016 o 22:17

   bardzo dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że wpis się spodobał :) życzę wielu równie ciekawych podróży!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Pin It Share 0 Google+ 0 Filament.io 0 Flares ×